fbpx
6 nippi, kuidas korraldada lapse sünnipäeva keskkonnasõbralikumalt

6 nippi, kuidas korraldada lapse sünnipäeva keskkonnasõbralikumalt

Ühiskonnas räägitakse aina rohkem loodussõbralikust ja keskkonnasäästlikust eluviisist, et kaitsta meie laste tulevikku. Teadlikuma põlvkonna kasvatamiseks ja puhtama tuleviku heaks, saame me kõik panustada. Iga väike samm loeb.

Alustada saab näiteks sellest, et mitte tellida Hiinast, AliExpressist, ühekordselt kasutatavaid nõusid ja kaunistusi, mille lihtsalt viskame peale kasutamist ära. Sellise tegevusega toodame suures mahus prügi või jäävad need kasutult kodudesse seisma.

Sellest ajendatud toome välja kuus nippi, kuidas teadlikumalt tarbida ja vähendada laste sünnipäeva korraldamisega seotud stressi ehk 6 nippi, kuidas korraldada lapse sünnipäeva keskkonnasõbralikumalt!

Meie soovitused on järgmised:

1.E-kutse

Kutseid ei pea tänapäeval enam paberile välja trükkima, vaid neid saab saata digitaalselt. Väiksemate laste peokutse võib saata lapsevanematele. Suurematel lastel on valdavalt juba sotsiaalmeediakonto olemas kuhu kutse saata.

Kutse kujundamine on tehtud tänapäeval äärmiselt lihtsaks. Internetist leiab mitmeid tasuta kujunduslehekülgi, kus saab lihtsalt ja kiirelt kujundada just lapse soovidele vastava kutse. Üheks meie lemmikuks on Canva (https://www.canva.com/). Sellelt leheküljelt leiate juba valmis kujunduste põhjasid, mille peale saab lisada oma infot, muuta värve ja lisada pilte.

Mõned näited:

     


2. Lauanõusid saab rentida

Tähistades sünnipäeva kodus, looduses või mängutoas, on mõistlik igasuguste ühekordsete nõude asemel nõud hoopis rentida!

Paljud renditavad taldrikud, joogitopsid ja söögiriistad on tehtud ümbertöödeldavatest materjalidest ning nende tootmine koormab keskkonda minimaalselt. Lisaks kannatavad need pesemist  ja on seega korduvalt kasutatavad.

Vältides ühekordsete nõude kasutamist hoiame loodust ja tõstame teadlikkust ka teistes, et on olemas ka väga mugavad alternatiivid. Pealegi, ka korduvkasutatavad nõusid on ilusaid ja vahvates toonides.


Nisu õlekõrrest nõud                        Bambusnõud                  Taaskasutatav termoplastik

3. Rendi dekoratsioonid

Sama olukord nagu lauanõudegagi on seis sünnipäeva dekoratsioonidega. Sarnaselt paberist lauanõudega, tihti ostetakse kokku üheks tähtpäevaks hunnikute viisi tooteid, millega pole hiljem midagi peale hakata. Ja teadagi, lapsed kaks aastat järjest sama teemalist  sünnipäeva ei soovi. Seega tasub mõelda ka dekoratsioonide rentimisele peale. Näiteks, Peobox rendib nii nõusid kui dekoratsioone, nii juba kokku pandud pakette kui eraldiseisvate toodetena. Valikut on nii printsessidele kui rallifännidele, aga ka täiskasvanute pidudele ning praegu väga populaarsele beebipeole.

4. Kingitus

Kas olete peale lapse sünnipäeva vaadanud kogu seda mänguasjade kuhja ja mõelnud, mida selle kingituste kuhjaga peale hakata. Mõnda populaarsemat mänguasja on topelt kingitud, osad mänguasjad ei paku sinu lapsele juba ammu pinget ning mõned on mõeldud oluliselt vanematele lastele ehk need jäävad kapi otsa seisma.

Enne tähtsat päeva soovitame koos lapsega koostada nimekiri, mida ta sünnipäevaks saada soovib.

Mõelge lapsega välja üks otstarbekas ja kindel asi, mida väga vaja läheb ja mida laps tõesti soovib. Näiteks jalgratas, uus telefon, elamus, kinkekaart vms – ning kirjutage kutsele, et kingitus võiks mahtuda ümbrikusse, täpsustades, mille jaoks sünnipäevalaps raha kogub. Sellega näitate lapsele juba varakult, kuidas oleks mõistlik rahaga ümber käia ning kui väga midagi soovid, siis tuleb raha koguda ja suur soov saabki täidetud.

Veel üks vahva idee – Tasub alati lapsega arutada, et võibolla sooviks ta hoopis loomade varjupaika viia toitu ja mänguasju. Või aidata mõnel teisel lapsel täita tema unistus ja teha annetus näiteks heategevusfondile Minu unistuste päev.

5. Kõrred

Tänapäeval on plastikkõrte asemel juba nii palju vahvaid alternatiive. Näiteks värvikirevad paberkõrred või populaarsed Eesti tootjate pillirookõrred. Pillirookõrred on juba sellepärast väga otstarbekad, et näevad lahedad välja ja on korduvalt kasutatavad.


Paberkõrred

 

6. Toit

Ära mine toidukogustega peolaual liiale, et pärast pead osa toidukogusest ära viskama. Me tihti muretseme, et toitu jääb puudu ja võtame seega kõike varuga. Peo korraldamise praktika on näidanud, et mitte midagi ei juhtu kui keegi saab ühe viineripiruka vähem. Lastel on peol hoopis muud mõtted kui toit. See kehtib reeglina muidugi juba siis, kui lapsed on piisavalt suured, et nad käivad sünnipäevadel ilma oma vanemateta. Ja tihtipeale mängutubades on nii palju tegevust, et söögile polegi lastel aega mõelda. Pealegi, pärast on tühja lauda kerge koristada ja ei pea jääkide pärast muretsema.

 

Ole keskkonnasõbralik ja tarbi targalt!

Peobox – Rendi nõud ja dekoratsioonid igale peole!

Leave a Reply

X